„Každým rokem zaznamenáváme výskyt jednotlivých vlků, a to jak na základě přímého pozorování, stop či trusu. Tentokrát nám pozorovatel nahlásil vlčici s dvěma vlčaty, a to je zcela výjimečné. Teď musíme vše ověřit tak, že vyhodnotíme stopy, trus a další pobytové znaky,“ potvrdil Právu ředitel Správy Národního parku Šumava František Krejčí.

Pravděpodobné usídlení vlka není pro ředitele překvapením. Bezzásahové lokality jsou podle něj ideálním místem pro jeho stabilní život. Navíc studie z roku 1992 ukázala, že rozsáhlá oblast Šumavy uživí až dvě vlčí smečky.

„Vlčí populace by byla pro Šumavu velmi prospěšná. Vlk je totiž nenahraditelným regulátorem černé a jelení zvěře. Likviduje nejen nemocné kusy, ale i ty, které se přemnoží,“ sdělil Jaromír Bláha z Hnutí Duha, který Šumavu velmi dobře zná.

Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/210626-na-sumave-mozna-zije-vlci-smecka.html

Poslední vlk na Šumavě byl pozorován 1.října 1874 na panství Spůle a Zdíkov, kde zadávil 2 jalovice a 10 ovcí, v listopadu vystopován v revíru Kn. Pláně, 2. prosince na Světlé hoře, kde na něj byl uspořádán lov 12 střelci-zastřelen knížecím stavitelem Janem Štěrbíkem z Vimperka, dodnes zde pomníček. Světlá hora-Vlčí kámen